Dupa ce in martie 2012 s-a facut receptia picturii bisericii Martisor, executate de dl.pictor bisericesc Horia-Traian Petrescu intre anii 2009-2011, s-a hotarat ca resfintirea picturii acesteia sa se faca pe data de 11 noiembrie 2012 de catre P.S.Varlaaam Ploiesteanul, Episcop vicar patriarhal, delegat al Prea Fericitului Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane.
Resfintirea s-a facut in prezenta unui sobor de 11 preoti si a numerosi invitati: Dna Mitura Arghezi, dl.Mircea Tataram, fiul parintelui Mihail Tataram, fondatorul bisericii, dl.Dr.Emanuel Stoicescu, fiul parintelui Iulian Stoicescu ( duhovnicul de la biserica Flamanda, care dupa iesirea din inchisoare a slujit timp de 8 ani impreuna cu parintele Mihail Tataram).

Preotilor Cezar Gherasim si Dragos Marineata, care s-au implicat in pictura bisericii, le-a fost acordat rangul de iconom, iar binefacatorilor li s-au acordat distinctii si diplome:
Distinctia de vrednicie "Sf.Dimitrie cel Nou", Familiei Alexandru si Elisaveta VLADESCU, Domnului Lazar POPESCU si Domnului Niculae BAMBURACHE.
Diploma de onoare "Sf.Imparati Constantin si Elena" Consiliului Parohial si Comitetului Parohial.

Fotografii de la Sfintire

Speram ca bucuria noastra sa fie si bucuria dumneavoastra.

Multumim tuturor celor care , intr-un fel sau altul s-au implicat si au facut posibil acest act de bucurie si implinire al parohiei noastre.
Dumnezeu sa va binecuvinteze dragostea.

Further info on nbspnbspnbspnbspnbspnbspnbspnbspnbsp and concerning lectia
The Fastest FTPS and FTPS on the planet FREE Go FTP Client