Concursul “Bucuria de a fi creṣtin”

ConcursulBucuria de a fi cretin

În anul omagial închinat Sfinţilor Împăraţi Constantin cel Mare şi mama sa Elena, 2013, Patriarhia Română a organizat concursul pentru copii: “Bucuria de a fi creştin.

La etapa desfăşurată în cadrul Protoieriei III Capitală, în 27 aprilie 2013, parohia noastră a participat, la cele trei secţiuni ale concursului cu următorii copii:

1.                   Bucur Cristiana din  clasa a VI-a B, Şcoala nr.120 “Mărţiṣor- la secţiunea Text în proză ( fragment din “Revolta dobitoacelor” de Vasile Voiculescu);

2.                   Bucur Elena  din clasa a VI-a B, Şcoala nr.120 “Mărţiṣor - la secţiunea poezie       ( Poezia “Rugăciune” de Zorica Laţcu );

3.                   Ghiţă Răzvan-Florin   din clasa a VII-a B, de la  Şcoala nr.102 “Gen.Eremia Grigorescu”- la secţiunea muzică ( “Hristos a Înviat!” ).

Selecţia s-a făcut după orele de curs la biserica parohială în prezenţa Pr.paroh Dragoṣ Marineaţă, Pr.Ticu Bută ṣi Dl. Dan Cristea, profesor de Religie.

1.    Adăniloae Oana din  clasa a VI-a B, Şcoala nr.120 “Mărţiṣor;

2.    Bucur Cristiana din  clasa a VI-a B, Şcoala nr.120 “Mărţiṣor;

3.    Bucur Elena  din  clasa a VI-a B, Şcoala nr.120 “Mărţiṣor;

4.    Eftene George din  clasa a VI-a B, Şcoala nr.120 “Mărţiṣor;

5.    Velcea Octavia din  clasa a VI-a B, Şcoala nr.120 “Mărţiṣor;

6.    Ghiţă Răzvan-Florin  din clasa a VII-a B, de la  Şcoala nr.102 “Gen.Eremia Grigorescu”.